РОЗРОБКА УРОКУ. 9 КЛАС. ТЕМА: "КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ БРАТСТВО"

Тема: Кирило-Мефодіївське братство.
Мета: охарактеризувати діяльність Кирило-Мефодіївського братства; проаналізувати програмні документи, визначити роль Т. Шевченка в українському суспільному житті; формувати вміння аналізувати документи братства; з повагою ставитись до людей, що були носіями національної ідеї в суспільно-політичному русі.
Обладнання: підручник, фото діячів Кирило-Мефодіївського братства, «Кобзар» Т. Шевченка.
Тип уроку: Комбінований

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1. Що погіршило становище селян у 30_х роках ХІХ ст
2. Назвіть форми протесту селян проти влади
3. В якому становищі перебували робітники
4. Охарактеризуйти інвентарну реформу І. Бібікова
5. Дайте власну оцінку військовим поселенням
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. 3 березня 1847 р. студент Київського університету Олексій Петров доніс царським властям про таємне товариство, яке він випадково виявив. Поліція одразу ж арештувала провідних членів цієї групи й доставила їх у Петербург. У результаті посилених допитів власті дізналися про існування Кирило-Мефодіївського товариства — першої на Україні організації політичного спрямування. Незабаром стало очевидним, що побоювання влади щодо існування широкого підпільного руху були перебільшеними. Товариство складалося всього з десятка активних членів та кількох десятків співчуваючих, тому власті вирішили, що товариство не є серйозною загрозою для самодержавства. Зокрема, шеф жандармів граф Орлов зазначав у своєму листі до Миколи І: «Общество было не более как ученый бред трех молодых людей».
А чи насправді це було так і товариство не становило загрози самодержавному російському правлінню на українських землях? На сьогоднішньому уроці ми спробуємо знайти відповідь на це запитання.


Вчитель повідомляє тему,мету та план уроку
План
1. Діяльність Кирило-Мефодіївського братства.
2. Програмні документи братчиків.
3. Роль Т.Г. Шевченка в українському національному відродженні.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Розповідь учителя про передумови утворення Кирило-Мефодіївського братства
— Перш ніж ми познайомимося із діяльністю Кирило-Мефодіївського товариства, давайте пригадаємо, які існували етапи розвитку національних рухів у Східній Європі (в т. ч. і в Україні):
1. Фольклорно-етнографічний — на цьому етапі невеликі групи вчених з метою підтвердження самобутності власного народу збирають та вивчають історичні документи, етнографічні експонати, фольклорні пам’ятки.
2. Літературний (або культурницький) — відродження мови народу, боротьба за розширення сфери її вжитку, особливо в літературі та освіті.
3. Політичний — більш організоване згуртування національних сил, поява та зміцнення їхніх політичних організацій, усвідомлення національних інтересів, активна боротьба за національне визволення.
Проблемне завдання
Якому етапу розвитку національного руху відповідає діяльність Кирило-Мефодіївського братства?
Відповідь на це завдання учні повинні дати в кінці уроку.

1 питання плану.
Розповідь вчителя      Київ, після заснування тут генерал-губернаторства, насправді став центром політичного національного руху.
На початку 1840-х років студенти і викладачі Київського університету організували таємний гурток „ Київська молода “, що поставив перед собою завдання національного відродження та пропаганди серед поміщиків необхідності звільнити селян від кріпацької залежності. Проте вийти за межі гуртка у пропагандистській діяльності члени „ Київської молоді “ не наважилися. Гурток припинив своє існування.
Вчитель з Полтави В. Білозерський, службовець канцелярії генерал-губурнатор М. Гулак і професор Київського університету М. Костомаров – залучивши ще кілька гуртківців, створили навесні 1846 року першу нелегальну політичну організацію Кирило-Мефодіївське братство. Воно було назване на честь відомих слов’янських просвітителів Кирила і Мефодія. Члени братства мали спеціальні знаки – персні з викарбуваними всередині іменами Кирила і Мефодія та іконою в ім’я цих святих.

Вчитель. На відкриття товариства вплинули зовнішньополітичні й внутрішньо-політичні обставини.

Передумови утворення Кирило-Мефодіївського товариства
Зовнішні
• Загострення протистояння в Європі між силами абсолютизму і демократії;
• розвиток європейської філософської
думки та ідей польського романтизму;
• поява європейських таємних
організацій
Внутрішні
• Подальший наступ російського царизму на права українців;
• посилення процесу русифікації;
• виникнення української національної ідеї;
• збереження та подальший розвиток традицій українського національно-визвольного руху


Мета братства

Звертаємо увагу на словник конфедерація

Для досягнення мети братчики використовували такі форми і методи:

 У  товаристві виникло дві течії

Дві течії товариства
Помірно-ліберальна
Радикальна
Костомаров, Куліш, Бєлозерський, Маркович.
Прагнуть досягти поставленої мети шляхом проведення реформ і здійснення поступових перетворень
Шевченко, Навроцький, Гулак, Посяда.
Виступають за революційний переворот, встановлення республіки, соціальне й національне звільнення українського народу

2 питання плану.

Робота учнів з програмовими документами Кирило-Мефодіївського братства
1-а група. Опрацювати уривок з «Книги буття українського народу» й виконати завдання.
Текст 1
«Україна встане із своєї могили і кликне знову до братів-слов’ян, і почують її поклик, встане Слов’янщина, і не зостанеться в ній ні царя, ні князя, ні графа, ні герцога, ні сіятельства, ні превосходительства, ні пана, ні боярина, ні мужика, ні холопа, ні в Великій Росії, ні в Польщі, ні на Україні, ні в Чехії, ні у хорутан, ні в сербів, ні у болгарів. І Україна буде незалежною республікою в слов’янськім союзі. Тоді скажуть всі народи, показуючи на те місце, де на карті буде намальована Україна: «От камінь, відкинений будівничим, — а він ліг основою всього». (Грушевський М. Ілюстрована історія України. — К.: Наукова думка, 1992. — С. 458)
Завдання
1. Яким братчики бачили майбутнє України?
2. У чому вони вбачали історичне покликання України?
3. Як ви вважаєте, чому саме Україні відводилася вирішальна роль у боротьбі за утворення Слов’янської федерації?

2-а група. Опрацювати записи одного з братчиків Василя Білозерського і виконати завдання.
Текст 2
«Як вірні сини своєї батьківщини, одушевлені бажанням всякого добра до неї, ми повинні йти до здійснення в ній божої правди, царства свободи, братської любові і народного добробуту. Одначе ясно, що окреме існування її (України) неможливе: вона буде між кількома огнями, буде під натиском і може підпасти гіршій долі, ніж яку потерпіли поляки. Одинокий спосіб для привернення прав, прийнятий розумом і ухвалений серцем, полягає в об’єднанні слов’янських племен в одну сім’ю, з охороною закону, любові і свободи кожного». (Грушевський М. Ілюстрована історія України. —К.: Наукова думка, 1992. — С. 459)
Завдання
1. На яких засадах повинно було здійснитися об’єднання слов’янських держав?
2. Чому братчики вважали, що буде неможливим окреме існування України як самостійної демократичної держави, а тільки у союзі з іншими слов’янськими народами?

3-я група. Опрацювати Статут Кирило-Мефодіївського товариства і виконати завдання.
Розділ І. «Головні ідеї»
1. Визначаємо, що духовне і політичне об’єднання слов’ян є тією справжньою метою, до якої вони повинні прагнути.
2. Визначаємо, що під час об’єднання кожне слов’янське плем’я повинне мати свою самостійність, а такими племенами вважаємо: південно-русів (українців), північно-русів (росіян), білорусів, поляків, чехів зі словенцями, лужичан, ілліросербів з хуруганами (хорватами) і болгар.
3. Визначаємо, що кожне плем’я повинне мати народне правління і дотримуватися повної рівності співгромадян за їх народженням, християнським віросповіданням і станом.
4. Визначаємо, що правління, законодавство, право власності та освіта у всіх слов’ян повинні ґрунтуватися на святій релігії господа нашого Ісуса Христа.
5. Визначаємо, що при такій рівності освіченість і чиста мораль повинні служити умовою участі в правлінні.
6. Визначаємо, що має існувати спільний Слов’янський собор з представників всіх племен». (Турченко Ф. Г., Мороко В. М. ІсторіяУкраїни. Кін. ХVІІІ — поч. ХХ ст. — К.: Ґенеза, 2000. — С.71)
Завдання
1. Визначте, які завдання ставили братчики для розв’язання соціальних і національних проблем українців.
2. Як має бути організовано управління Слов’янською федерацією?
3. Як ви думаєте, чому у переліку слов’янських племен, які повинні увійти до Слов’янської федерації, українці стоять на першому місці?

4-а група. Опрацювати Статут Кирило-Мефодіївського товариства і виконати завдання.
Розділ ІІ. «Головні правила»
1. Товариство утворюється з метою поширення вищевикладених ідей переважно через виховання юнацтва, літературу і примноження членів товариства. Товариство визнає своїми покровителями святих Кирила і Мефодія і приймає своїм знаком перстень або ікону з іменами чи зображеннями цих святих.
2. Кожний член товариства при вступі приймає присягу використовувати талант, працю, статки, свої громадянські зв’язки для цілей товариства, і якщо б котрийсь з членів зазнав гонінь і навіть страждань за прийняті товариством ідеї, то, відповідно до присяги, він не видасть нікого з членів, своїх побратимів.
3. У випадку, коли член потрапляє до рук ворогів і залишає в нужді сімейство, товариство допомагає йому.
4. Кожний член товариства може прийняти нового члена товариства, не повідомляючи йому імена інших членів. <…>
8. Товариство буде прагнути зарані про викорінення рабства і всякого примушення бідних класів, а водночас і про повсюдне поширення грамотності.
9. Як все товариство в цілому, так і кожний член окремо повинні узгоджувати свої дії з євангелійськими правилами любові, покірності і терпіння; правило ж «Мета виправдовує засоби» товариство визнає безбожним. <…>
11 . Ніхто з членів товариства не повинен оголошувати про існування і склад товариства тим, котрі не вступають або не подають надії на вступ до нього». (Турченко Ф. Г., Мороко В. М. Історія України. Кін. ХVІІІ — поч. ХХ ст. — К.: Ґенеза, 2000. — С. 71)
Завдання
1. На яких засадах мало діяти Кирило-Мефодіївське товариство?

3 питання плану.
Виступ учнів. Читання віршів Т.Г.Шевченка

 V. Узагальнення та систематизація знань
Учні дають відповідь на питання, яке прозвучало на початку уроку:
• А чи насправді це товариство не становило загрози самодержавному російському правлінню на українських землях?
Завдання виконується методом «Прес».
Висновок. Поява та діяльність Кирило-Мефодіївського товариства фактично поклала початок переходу від культурницького до політичного етапу боротьби за національний розвиток України.

Вчитель. Погляньте на дошку чи всі поняття, дати ми використали. Учні звертають увагу на 2014 рік. Як ви думаєте, чому це я згадала сьогодення вивчаючи тему «Кирило-Мефодіївське братство».

 VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Вивчити напамять дати, поняття.
3. Написати твір-роздум «Роль Т.Г.Шевченка в українському національно-визвольному русі»






Комментариев нет:

Отправить комментарий