Тема. Люди в історії (5 клас)
Мета: дати характеристику різним групам населення України в минулі часи,
визначити спільне та відмінне в житті різних груп населення, дослідити та
скласти кардіограму життя В. Мономаха та Т.Шевченка; продовжувати навички
роботи в групах; виховувати шанобливе ставлення до історичних постатей.
Після цього уроку учні зможуть:
- характеризувати групи населення України в минулі часи;
- визначати спільне та відмінне кожної групи населення;
- давати оцінку діяльності В. Мономаху, Т.Шевченку.
Обладнання: підручник, портрети історичних осіб, ватмани, кольорові
олівці.
Поняття: кріпак, кріпацтво, історична постать.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Аналіз написання контрольних робіт
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Роздивіться фотографію на ст.79. Про що, а бо про кого ми можемо
дізнатися дивлячись на цю фотографію?
Відповіді учнів.
Вчитель. Чи цікаво вам дізнатися про життя ти людей які творили нашу
історію?
Відповіді учнів.
Вчитель оголошує тему, мету, очікувані результати та план уроку
План
1. Групи населення україни від часів Русі-України, та за наступних
століть
2. «Повчання» В. Мономаха
3. Історичні постатті В. Мономах
та Т.Шевченко
1 питання плану вчитель пояснює коментуючи схему на дошці
Русь-Україна
Князь
бояри
духівництво
міщани селяни
-ремісники
- купці
Від ХVI століття
Козацтво
В ході пояснення причин виникнення козацтва в історичний словник учні
записують поняття: кріпак, кріпацтво
ІІ половина ХІХ століття
буржуазія інтелігенція робітники
Вчитель робе висновок про
те, що населення України було поділине на групи, які дуже суттєво відрізнялися
один від одного, а також визначає спільні риси.
Після того як учні вислухали
пояснення, вчитель дає завдання.Дайте будь ласка відповіть на три «ЧОМУ»
1. Чому в той самий час люди не жили однаково?
2. Чому найчисельнішою групою українського населення в 11-19 ст. було селянство?
3. Чому із часом з’являються нові групи населення
Робота в парах. На сторінці 82-83 роздивіться
фотографії і дайте відповіді на запитання які записані над фотографіями. На
виконання цього завдання дається 3 хв., потім вчитель вибірково називає учня,
який на клас зачитує запитання і дає на його відповідь.
Вчитель підводить підсумки роботи а парах.
2 питання плану
Вчитель. Цінним писемним джерелом
Русі-України, який зберігся до нашого часу є «Повчання» В. Мономаха. В
підручнику на сторінці 84 знайдемо історичне джерело, зачитаємо в голос, і дамо
відповіді на поставленні запитання.
3 питання плану
Вчитель за урок до вивчення цієї теми ділить клас на 2 групи і дає
завдання, за допомогою додатковаї літератури якомога більше зібрати інформації
про В. Мономаха та Т.Шевченка.
Перед початком роботи в групах, вчитель поянює що таке
історична постать, а учні це й термін записують до історичного словника.
Наступне завдання учнів: вони створюють групи відповідно до того над чиєю
біографією вони працювали. Робота яку будуть виконувати учні називається
«Кардіограма життя». На ватмані кольоровими олівцями діти показують життєвий
шлях історичних осіб. Провівши по сиредині ватмана жирну лінію, далі один колір
використовують в горі, а інший внизу. Те що вгорі - це будуть позитивні сторони
життя, а в низу негативні. Після того як кардіограма побудована, учні
презентують свої роботи.
ІV Закріплення вивченого
матеріалу
КРОСВОРД К.С.
|
к
|
Н
|
я
|
з
|
ь
|
|||||||||||||||||||||||
|
б
|
у
|
р
|
ж
|
у
|
А
|
з
|
і
|
я
|
|||||||||||||||||||
|
Й
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
М
|
о
|
н
|
о
|
м
|
а
|
х
|
|||||||||||||||||||||
|
д
|
р
|
у
|
ж
|
И
|
н
|
а
|
|||||||||||||||||||||
|
ш
|
е
|
в
|
Ч
|
е
|
н
|
к
|
о
|
||||||||||||||||||||
|
К
|
о
|
з
|
а
|
ц
|
т
|
в
|
о
|
||||||||||||||||||||
|
к
|
р
|
і
|
п
|
А
|
ц
|
т
|
в
|
о
|
|||||||||||||||||||
К.С.- ключове слово
Розгадавши кросворд учні зможуть прочитати назву вірша
Т.Шевчека «Наймичка».
Запитання до кросворду
1.Хто стояв на чолі держави Русі- України
2.Як називалися власники заводів і фабрик в 19 ст.
3.Князь який написав «Повчання»
4.Постійне військо князя
5.Автор Збірки «Кобзар»
6. Військовий стан, до якого входили козаки
7.Особиста залежність селян від феодала
V. Узагальнення
VІ.Оцінки. Домашнє
завдання
-
Опрацювати параграф підручника 11;
-
вивчити на пам'ять нові поняття;
-
за картиною П. Андрусіва ст. 81 скласти
розповідь
Комментариев нет:
Отправить комментарий