РОЗРОБКА УРОКУ 9 КЛАС. ТЕМА: "СЕЛЯНСЬКІ РУХИ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХІХ СТОЛІТТЯ"



Тема. Селянські рухи в першій половині ХІХ століття

Мета: охарактеризувати селянські рухи першої половини ХІХ століття; визначити причини та наслідки селянських рухів; формувати навички  та вміння аналізувати історичні документи; виовувати в учнів почуття патріотизму на прикладах життя і діяльності борців за національне і соціальне визволення рідного народу.

Очікувані результати уроку
Після уроку учні зможуть:
-визначати хронологічну послідовність подій;
-показувати на карті території, охоплені антикріпосницьким руом;
-характеризувати селянські руи першої половини ХІХ ст.;
-доводити, що кріпосне право гальмувало економічний розвиток України;
-давати власну оцінку діяльності У. Кармелюка.

Основні дати
1810-1815рр., 1831р. – «холерні бунти» в Закарпатті.
1810-1825 рр. – рух опришків на прикарпатті.
1813-1835 рр. – селянський рух на поділлі під проводом У. Кармелюка.
1843-1844 рр. – повстання під проводом Л. Кобилиці.
1855р. – «Київська козаччина».
1856 р. – рух «Похід у Таврію за волею».

Видатні постатті
У.Кармелюк, Л. Кобелиця

Поняття: соціальний рух

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання проходить у вигляді гри яка називається «Загадковий літачок». З паперу зроблені літачки на яких записані питання. Учень до якого прилетів  літачок зачитує запитання  і дає на нього   відповідь.

1.Що погіршило становище селян у 30-х роках ХІХ ст.
2.Які методи використовували поміщики проти селян.
3.Що це за дата – 16 лютого 1793.
4.Назвіть форми протесту селян проти влади.
5.В якому становищі перебували робітники.
6.Дайте власну оцінку військовим поселенням.
Вчитель.  – Добре молодці. Ну, а тепер переходимо до вивчення нового матеріалу.
Вчитель зачитує девіз уроку: «Успіх приходить до того, хто його прагне»
ІІІ. Оголошує тему, мету, очікувані результати, план
План
1.Селянські виступи під проводом У. Кармелюка.
2.Виступи селян у Галичині, Буковині, Закарпатті.
3. «Київська козаччина»1855 рік.


1 питання плану.
Вчитель. Існує така думка, що для того щоб пізнати щастя потрібно пройти не легкий шлях, ось і на долю шашої України та її громадян, а особливо українських селян випало чи мало випробувань. Одним із нах був феодальний визиск селян. Як писав І.Франко «Панщина для холопа значила ненастану кривду, темноту, здичіння і втрату почуття людської гідності»
-Давайте разом визначемо причини селянських виступів.
Причини:
-         посилення соціального і національного гніту;
-         тяжка праця;
-         погані умови життя;
-         жорстке поводження поміщиків;
-         політична нестабільність;
-         неврожаї;
-         релігійні та етнічні чинники.
Вчитель – молодці, дуже добре. Ось ці проблеми і стали причиною селянських виступів.

Повідомлення учениці про У. Камелюка. Повідомлення супроводжується схемою яка називається «Кардіограма життя». На ватмані кольоровими олівцями показано показано життєвий шлях історичної особи. Провівши по сиредині ватмана жирну лінію, далі один колір використовують в горі, а інший внизу. Те що вгорі - це будуть позитивні сторони життя, а в низу негативні.




 ___________________________________






2 питання плану

Вчитель. У1810-1825 рока на Прикарпатті знову піднявся рух народних месників – опришків. Збройні загони нападали на панські двори і державні маєтки, знищували і відбирали майно, карали особливо жорстоких і зажерливих панів, адміністраторів. Найвідоміший серед опришків був загін з 30 чоловік під проводом Штолюка, що діяв поблизу Вижниці.
Розповідь учителя супроводжується складанням таблиці «Селянські виступи на Галичині, Буковині і в Закарпатті».
Східної Галичини;
1824–1826 рр. — виступи у Східній Галичині; відмова селян відпрацьовувати панщину;
1838 р. — відмова селян 39 громад
Чортківщини відробляти панщину, зміщення сільської старшини,
розправи над представниками поміщицької адміністрації;
1846–1848 рр. — антикріпосницькі виступи селян Галичини
1843–1844 рр. — рух селян 22 громад під проводом Лук’яна Кобилиці; відмова
виконувати повинності, самовільне захоплення лісів і пасовищ, встановлення
самоврядування.
Жорстоко придушено

«холерні бунти»; обурення селян
забороною
переміщення
у зв’язку з епідемією
холери.
Придушені регу-
лярними військами

Завдання
1. Як ви вважаєте, в чому полягало значення селянських виступів на Західній Україні в першій половині ХІХ ст.?
2. Чи згодні ви з думкою І. Франка, що селяни на західноукраїнських землях перетворилися на «самостійну суспільну силу, яку не можна вже було недооцінювати»?
Орієнтовне повідомлення учня «Постання під проводом Лук’яна Кобилиці».
Робота з атласам

Вчитель. Уряд настільки був наляканий народним гнівом, тим суспільним рухом який відбувся, що вдався до рішучих дій.
Вчетель разом із учнями  з’ясовує заходи які були проведеня австрійським урядом  щодо покращення становища селян.

Фізкульт хвилинка

3 питання плану.

Учні самостійно опрацьовують матеріал підручника.
Завдання. Проаналізуйте селянський рух «Київська козаччина» за планом
1. Дата
2. Причини
3. Хід
4. Результати
5. Наслідки
Вчитель вибірково називає учнів які зачитують результати роботи.
Розповідь вчителя про важливий етап селянського руху так званий «Похід у Таврію за волею».

ІV. Закріплення
«Дункан»
У текс вставипи пропущені слова.
20-ті – 30-  роках ХІХ століття Правобережну Україну охопили…….. на чолі……. . У ……… роках на……… піднявся рух народних месників…….. охопили територію……. . керівником селянського руху на Буковині був…….  Виспупи І половини ХІХ прискорили проведення……… й ліквідацію……… в ………. . У 1855 році відбувся рух……..

V. Підсумок уроку
Вчитель. Селянські рухи першої половини ХІХ століття були викликані через соціальні, економічні, етнічні проблеми. Вони охопили територію правобережної України. Наслідки: прискорили проведення аграрної реформи й ліквідацію кріпосництва в Австрійській імперії.

VІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати §13 підручника.
2.підготувати повідомлення про Т.Г.Шевченка, М. Костомарова, М.Гулака.
3.Підготувати 2-3 вірша Т.Шевченка.     


Комментариев нет:

Отправить комментарий